Teraz jest 2019-08-21, 20:17

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2011-08-09, 15:49 

Cytuj:
Jeśli prowadzisz lub zamierzasz rozpocząć swoją działalność w e-biznesie, w ramach działania 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej w ramach programu Innowacyjna Gospodarka masz wyjątkową okazję by sprawić, aby Twoja firma stała się jeszcze bardziej konkurencyjna i objęła swoim zasięgiem całą Polskę, a także świat. O dotacje mogą starać się mikro i małe przedsiębiorstwa (czyli – w uproszczeniu – dla przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 osób), które prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok.

Za pieniądze unijne będzie można kupić sprzęt elektroniczny, komputery, oprogramowanie i licencje, które będą niezbędne do realizacji projektu. Ponadto będzie można zakupić usługi (np. doradcze, techniczne, informatyczne, itp.) niezbędne do świadczenia bądź aktualizacji obecnych usług, uruchomienia nowych lub wytworzenia produktów cyfrowych. Możliwe będzie również sfinansowanie szkoleń związanych z uruchomieniem i obsługą nowej lub zaktualizowanej usługi elektronicznej, bądź wprowadzeniem produktu cyfrowego.

Warto dodać, że Działanie 8.1 jako jedno z nielicznych przewiduje także dofinansowanie bieżącej działalności firmy. Możliwe będzie zatem pokrycie ZUS-u, wynagrodzenia pracowników, czynszu i innych bieżących opłat. To na pewno pozwoli pokryć koszty związane z wdrożeniem różnego typu projektów informatycznych.

W ramach Działania 8.1 można dostać dofinansowanie tylko na jeden projekt, jednakże dofinansowanie może być udzielane przez okres nawet do 2 lat. Zgodnie z wytycznymi do opisanego działania nie uzyskają dofinansowania projekty przewidujące zwykłe świadczenie usług hostingu oraz rejestracji i utrzymania domen internetowych. Projekty tego typu muszą wiązać się z pełną automatyzacją świadczenia usług.

Od 2010 roku zmieniły się główne założenia dotyczące tego działania, w tym maksymalny poziom dofinansowania z 85% do 70% i maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych do 700 tys. zł, co sprawia, że ostateczne kwota dotacji nie może być większa niż 490 tys. zł. Wyjątkiem są tu jednak osoby poniżej 27 roku życia, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą. Wtedy maksymalna wysokość wsparcia może wynieść 80%, czyli 560 tys. zł. Nie dotyczy innych form działalności, dlatego np. w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jedyny wspólnik ma mniej niż 27 lat poziom dofinansowania wyniesie tylko 70%, a nie jak by się mogło wydawać – 80%.

Kto ma szanse na uzyskanie dotacji?

Sama nazwa działania Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej sugeruje, że największe szanse wsparcia otrzymają liczne sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą za pośrednictwem stron internetowych. Jednakże sama strona internetowa i realizacja zleceń przyjmowanych drogą elektroniczną nie wystarczą by być innowacyjnym. Posiadanie własnej strony internetowej jest obecnie standardem, a nawet tylko pewnym minimum. Nie wszystkie firmy mają zatem szanse na uzyskanie dotacji w ramach Działania 8.1. Dotacji nie uzyskają też firmy zajmujące się jedynie tradycyjnym handlem oraz usługami za pośrednictwem Internetu.

Tak więc np. sklepy internetowe, internetowe serwisy fotograficzne, e-kwiaciarnie, firmy świadczące usługi hostingowe, serwerownie, biura architektoniczne, rachunkowości i porad prawnych nie mogą otrzymać dofinansowania na samo stworzenie strony internetowej czy na rozszerzenie działalności, jeżeli inwestycji nie będzie towarzyszyła pełna automatyzacja związana z świadczeniem danych e-usług.

Skoro samo składanie zleceń e-mailem nie wystarczy, jakie projekty otrzymają wsparcie z unijnych środków?

Aby otrzymać dotacje należy wprowadzić np. system, który nie tylko będzie przyjmował zlecenia ale sam będzie je realizował. Projekt musi zatem zakładać wprowadzenie co najmniej jednej e-usługi, która dzięki odpowiedniej technologii będzie w pełni zautomatyzowana. Rola pracowników w tym przypadku ograniczy się jedynie do kontroli i rozwoju aplikacji.

W naborze 2010 istotna jest również innowacyjność projektu na arenie międzynarodowej.

Jakie projekty mają zatem szanse na uzyskanie dofinansowania?

Dotacje na e-usługi obejmować będą zatem tylko takie przedsięwzięcia, zakładające wprowadzenie nowych usług, które nie były by możliwe do świadczenia w podobny sposób bez możliwości Internetu. (bardzo ważne jest też to, że w ramach tej dotacji nie będzie można dofinansować już istniejących lub realizowanych projektów, projekt musi być rozpoczęty najwcześniej po złożeniu wniosku o dotację).

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

google adsense
Szczegóły postu
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-08-09, 16:14 

Mam dobry i innowacyjny pomysł e-biznesu. Jestem w trakcie realizacji. Nie mam jeszcze działalności i ew. mogę też ten aspekt wykorzystać, ale mogę też szybko założyć.

Może jest ktoś kto za udziały w uzyskanej dotacji podejmie się współpracy i wsparcia w zakresie dotacji? Jestem elastyczny i nastawiony na współpracę także w przygotowaniu materiałów z mojej strony.

Tytuł:
PostNapisane: 2011-08-09, 16:29 

napisz do mnie na pw. napisz dokładnie jakie udziały oraz na jakiej zasadzie miała by się ukladać nasza współpraca. jestem zainteresowany więc proszę o kontakt.

PostNapisane: 2011-11-23, 13:31 

Czy to jest nadal aktualny temat czy już może nie?

PostNapisane: 2011-11-23, 16:15 

Pewnie już nie, ponieważ data tematu jest z wakacji, no i nikt się nie wypowiada.

Strefa czasowa: UTC + 1