Biznes Forum Firm - Business Times
Teraz jest 2018-08-15, 00:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-08-17, 10:15 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-06-21, 18:58
Posty: 274
Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących m.in. imię (imiona) i nazwisko oraz wykształcenie. Pracodawca ma prawo żądać od pracownika podania także innych danych osobowych pracownika, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy.

Pytanie: Czy nauczyciel, który legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych, na którym widnieje nazwisko panieńskie, powinien okazać się aktem zawarcia małżeństwa? Jeśli tak, to w której części akt osobowych powinien być przechowywany taki dokument w przypadku, jeśli został dostarczony już po zawarciu umowy?

Odpowiedź: Pracodawca może żądać udokumentowania zmiany danych osobowych pracownika. Jeśli zmiana nazwiska miała miejsce przed podjęciem zatrudnienia (a zatem potrzeba udokumentowania zmian związana była z ubieganiem się o zatrudnienie), to dokument to potwierdzający należy przechowywać w części A akt osobowych - mimo, że został dostarczony po zawarciu umowy.

Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących m.in. imię (imiona) i nazwisko oraz wykształcenie. Pracodawca ma prawo żądać od pracownika podania także innych danych osobowych pracownika, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy.

Udostępnienie pracodawcy danych osobowych następuje w formie oświadczenia osoby, której one dotyczą, jednakże pracodawca ma prawo żądać udokumentowania danych osobowych osób. Można więc założyć, że szczególne uprawnienia pracodawcy mogą dotyczyć udokumentowania zmiany nazwiska w formie złożenia skróconego odpisu aktu małżeństwa lub nowego dowodu osobistego, potwierdzających tę zmianę. Dokumenty te pracownik powinien przedstawić do wglądu pracodawcy, natomiast pracodawca może sporządzić ich kopię.

Pracodawca ma obowiązek założyć i prowadzić akt osobowe dla każdego pracownika. Akta osobowe w części A obejmują dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, a więc także dokumenty związane z danymi osobowymi pracownika i wykształceniem - w tym dokumenty potwierdzające zmianę tych danych.

Podstawa prawna:
art. 221 § 1 i § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
§ 1 ust. 1 pkt 1, ust. 3, § 6 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286).

oprac. : Krzysztof Lisowski / Portal Kadrowy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 
google adsense
Szczegóły postu
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-05-20, 18:26 
Offline

Dołączył(a): 2011-05-20, 14:04
Posty: 79
Bardzo ładnie opisane, przejrzyście i wyraźnie. Zgadza się z opisywanymi normami prawnymi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 2013-06-19, 14:18 
Offline

Dołączył(a): 2013-05-10, 12:21
Posty: 20
Miałem z tym problem. Dzięki za poradę!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 2013-07-08, 10:08 
Offline

Dołączył(a): 2013-05-06, 10:06
Posty: 19
Tak, kobiety mają problemy przy zmianie nazwiska.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 2015-05-18, 12:44 
Offline

Dołączył(a): 2015-03-02, 14:33
Posty: 114
Ciekawy i bardzo dobrze przygotowany wpis. Dzięki;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 2015-06-29, 20:34 
Offline

Dołączył(a): 2015-06-29, 20:27
Posty: 4
Warto pamiętać, że pracodawca nie może żądać podania nazwiska rodowego matki, a wielu tego właśnie żąda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 
google adsense
Szczegóły postu
PostNapisane: 2015-09-08, 11:46 
Offline

Dołączył(a): 2015-09-08, 10:14
Posty: 45
A po co komuś nazwisko panieńskie matki? U nas tego nie wymagamy bo nie mamy do czego wykorzystać tej informacji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 2.2.09.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46/1, Jelcz-Laskowice, 55-220




www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.