Teraz jest 2020-03-31, 14:21

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-08-17, 11:04 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-06-21, 18:58
Posty: 274
Działalność może zawiesić przedsiębiorca, który prowadzi firmę samodzielnie i nie zatrudnia żadnego pracownika. Pobyt pracowników na urlopie nie powoduje ustania stosunku pracy. Osoby te są nadal zatrudnione, otrzymują wynagrodzenie za okres urlopu i wynagrodzenie to podlega wszelkim rygorom składkowym na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Wypełniając wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności, należy zwrócić uwagę, że zawiera on oświadczenie przedsiębiorcy o niezatrudnianiu pracowników.

Jeżeli mimo wszystko doszło do zawieszenia działalności w organie ewidencyjnym, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłapie ten błąd, to powiadamia o tym fakcie organ ewidencyjny. Organ ten jest uprawniony do wezwania przedsiębiorcy do złożenia wyjaśnień i do wykreślenia wpisu informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy Prawo działalności gospodarczej.

Następnie, po uzyskaniu informacji o prawomocnym wykreśleniu takiego wpisu, ZUS wszczyna postępowanie w sprawie, informując płatnika o obowiązku złożenia poprawionych dokumentów ubezpieczeniowych i opłacenia należnych składek. Płatnikowi, który nie zgadza się z informacją uzyskaną z ZUS, organ rentowy wydaje decyzję w sprawie obowiązku ubezpieczeń społecznych, od której przysługuje odwołanie do sądu. Kwestię obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, rozstrzyga natomiast właściwy oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ ZUS jest w tym przypadku wyłącznie organem zobowiązanym do poboru składek.

Spółka cywilna – co z zawieszeniem działalności

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zawieszenie wykonywania tej działalności będzie skuteczne wyłącznie w przypadku zawieszenia tej działalności przez wszystkich wspólników. Jeżeli okazałoby się, że nie wszyscy wspólnicy zawiesili działalność, wspólnik, który dokonał zgłoszenia zawieszenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek, zostanie poinformowany o bezskuteczności zawieszenia. W przypadku, gdy wszyscy wspólnicy zawiesili działalność, ale do różnych dat, wyrejestrowania każdego z nich z ubezpieczeń i jako płatnika składek należy dokonać z datą zawieszenia działalności przez ostatniego z nich. Również w tym przypadku, wspólnicy mogą uzyskać w tej sprawie decyzję, od której będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. W przypadku wykazania przez przedsiębiorcę na formularzu EDG 1 okresu zawieszenia krótszego niż 1 miesiąc, organ ewidencyjny wydaje decyzję o odmowie wpisu.

oprac. : Joanna Jaworska / Ubezpieczenia społeczne w praktyce


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 
google adsense
Szczegóły postu
PostNapisane: 2013-11-05, 15:31 
Offline

Dołączył(a): 2013-11-05, 15:02
Posty: 7
Świetne informacje, właśnie zastanawiałem się jak to jest...
Nie wiesz może nic jak osoba ucząca chce zawiesić działalnośc na określiny czas to czy obowiązują te same zasady?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 2013-11-21, 14:26 
Offline

Dołączył(a): 2013-11-21, 14:05
Posty: 4
chyba tak, ale lepiej to sobie jeszcze sprawdź


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 2.2.09.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46/1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.