Teraz jest 2020-11-25, 09:49

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-07-02, 10:56 
Offline

Dołączył(a): 2010-06-22, 12:19
Posty: 12
Jak napisać biznes plan? Albo macie jakieś przykłady?
Biznes plan do małej firmy. Słyszałem że każda firma musi mieć ten biznes plan... i właśnie szukam jakiś informacji jak go napisać oraz jakiś już napisanych dla wglądu.

Proszę o sensowne wypowiedzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 
google adsense
Szczegóły postu
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-02, 11:32 
Offline

Dołączył(a): 2010-06-22, 12:00
Posty: 10
Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Czym jest biznesplan?
Po co mam pisać biznesplan?
Kto może dofinansować przedsięwzięcie?


Ważne jest też co to jest za firma? Jaka tematyka?
W załączniku dołączam przykładowy biznes plan.

Kod:
http://www.speedyshare.com/files/23220260/PRZYKLAD_BIZNES_PLANU.doc


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-05, 22:30 
Offline

Dołączył(a): 2010-07-05, 22:09
Posty: 30
pisać samemu biznesplanu nie polecam, zleć to zadanie komuś kto się na tym zna. zapłacisz ale przynajmniej taki biznesplan wezmą pod uwagę a nie wyrzucą od razu do kosza:) a co do pisania samemu to polecam oczywiscie spisac wszystko co Ci przyjdzie do glowy i dac to osobie piszącej:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-08, 12:00 
Offline

Dołączył(a): 2010-07-05, 22:11
Posty: 27
http://rapidshare.com/files/127316157/B ... 22_ady.zip

W pliku zawartych jest mnóstwo przykładów biznesplanu i każdemu z pewnością się przyda. Polecam!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-08, 12:09 
Offline

Dołączył(a): 2010-07-05, 22:08
Posty: 24
Witam ,
Po co?
W nowoczesnej gospodarce rynkowej planowanie stało się nieodmiennym elementem prawidłowego funkcjonowania jednostki gospodarczej. Często zmieniająca się rzeczywistość wymusza tworzenie i realizowanie coraz to nowych planów, odpornych na zmiany otoczenia i na tyle elastycznych, aby dało się szybko dostosować je do nowych warunków. Często mawia się, że nawet najgorszy plan jest lepszy od jego braku. Trudno bowiem przeprowadzić jakąkolwiek operację nie wiedząc w jakiej kolejności, jakie działania podejmować.

Planowanie to system działań mający na celu określenie celów, jakie stawia przed sobą przedsiębiorstwo dążące do zrealizowania określonej wcześniej strategii oraz dróg ich realizacji w aspekcie zmian zachodzących w otoczeniu tego przedsiębiorstwa. Powinno stać się ono narzędziem do prawidłowego sterowania procesami zachodzącymi w firmie, mającymi na celu zrealizowanie wytyczonych wcześniej zadań.

Podstawową cechą charakterystyczną dla planowania jest jego ciągłość. Plany nigdy się nie kończą i jeszcze przed zrealizowaniem jednego, należy przygotować kolejny, który go zastąpi. Aby właściwie przygotować się do określenia kolejnych celów, warto sporządzić dokument ułatwiający proces planowania, czyli rzeczony biznesplan.

Szczególnie ważnym sektorem planowania jest planowanie finansowe. To ono powinno być podstawą do wytyczania planów przedmiotowych, związanych z produkcją, sprzedażą itp. Często jednak jest na odwrót, gdyż polskie przedsiębiorstwa nadal, mimo prawie 20 lat gospodarki rynkowej w naszym kraju, tkwią jeszcze w poprzedniej epoce, ignorując możliwości finansowe własnego przedsiębiorstwa oraz jego otoczenie.

Czym jest?
Prawidłowo sporządzony biznesplan jest przede wszystkim jednym z najważniejszych dokumentów firmowych opisujących samo przedsiębiorstwo, jego działalność, przewidywane i będące w trakcie realizacji inwestycje, rynek na którym działa, bliższe i dalsze otoczenie przedsiębiorstwa, oraz sposoby finansowania jego funkcjonowania.

To podstawowe narzędzie planistyczne w organizacji, wykorzystywane przede wszystkim do oceny opłacalności przedsięwzięć gospodarczych oraz innych celów planowania strategicznego, przedstawia cele krótko i średnioterminowe, jakie postawiło przed sobą dane przedsiębiorstwo, sposoby ich osiągnięcia i przewidywane skutki ich osiągnięcia, uwzględniając przy tym prognozę finansową całego przedsięwzięcia.

biznesplan często określa się mianem planu, w którym menedżerowie odpowiedzialni za realizację danego przedsięwzięcia określają swoją zdolność do podejmowania odpowiednich działań mających na celu jego realizację. Ma on skonkretyzować idee i pomysły przyświecające twórcom danego przedsięwzięcia, krok po kroku opisując jak poszczególne osoby odpowiedzialne za jego realizację mają postępować i kiedy. Na co muszą uważać, z jakimi przeciwnościami mogą mieć do czynienia i jakimi zasobami mogą dysponować.

W skrócie można powiedzieć, że biznesplan odpowiada na cztery proste pytania:

* Kto?
* Co?
* Jak?
* Za ile?

w danym przedsiębiorstwie.

Celem jego napisania jest przedstawienie nie tylko obecnej sytuacji przedsiębiorstwa, ale również zapoznanie czytelnika z jego przyszłym, planowanym wyglądem. Jest on dokumentem ułatwiającym przedsiębiorstwu pozyskanie dodatkowych środków finansowych na zrealizowanie danego przedsięwzięcia. Środki te pochodzić mogą zarówno od potencjalnych inwestorów, jak i instytucji kredytujących. Często sporządzany jest on również na potrzeby wewnętrzne, stanowiąc źródło dodatkowych, szczegółowych informacji o przedsiębiorstwie, dla jego własnych pracowników.

Dla przedstawiciela inwestora, a przede wszystkim dla banku czy innej instytucji kredytowej, biznesplan jest najczęściej jedynym dokumentem z jakim ma do czynienia podejmując decyzję o podjęciu ryzyka inwestycyjnego czy kredytowego. Dlatego ważnym jest, aby został on sporządzony z maksymalną starannością i w sposób przekonujący. Aby na jego podstawie, człowiek ten mógł podjąć decyzję korzystną zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla instytucji, którą reprezentuje. Twórcy biznesplanu powinni więc wcielić się w ich rolę, zrozumieć to, czego oni po takim dokumencie oczekują i dopiero rozpocząć przygotowania do jego stworzenia.

Każde przedsiębiorstwo działające w sferze wolnego rynku powinno dysponować własnym biznesplanem dotyczącym nie tylko ogólnego rozwoju firmy, ale i poszczególnych etapów tego rozwoju. Napisanie biznesplanu nie należy do łatwych zadań i często zleca się to wyspecjalizowanej firmie, ale własnoręczne jego napisanie ma podstawową zaletę. Dzięki temu lepiej poznajemy swoją firmę, uświadamiamy sobie jakie drzemią w niej możliwości oraz jakie problemy i zagrożenia może napotkać w dalszym swoim funkcjonowaniu. Posiadanie biznesplanu zdecydowanie ułatwia codzienne zarządzanie firmą, zarówno ścisłej kadrze zarządzającej, jak i kierownikom niższych szczebli.

O czym pisać?
O czym pisać w biznesplanie, żeby wyglądał profesjonalnie i dawał naszemu czytelnikowi jak najwięcej, jak najbardziej przydatnych i wyczerpujących informacji? Trudno konkretnie odpowiedzieć na to pytanie bowiem każdy biznesplan jest inny, każdy odnosi się do innego przedsiębiorstwa, działającego w innym otoczeniu, zarządzanego przez innych ludzi. Sam biznesplan jest też pisany przez różnych ludzi. Oto kilka przydatnych rzeczy, które w biznesplanie znaleźć się powinny lub mogą. Oczywiście jeśli będą przydatne dla czytającego, bo zasypywanie go niepotrzebnymi informacjami lub, co gorsza, informacjami, których nie rozumie, kompletnie mija się z celem, a skutek takiego działania może być odwrotny do zamierzonego, czyli pozyskania kapitału dla naszego przedsięwzięcia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-26, 11:54 
Offline

Dołączył(a): 2011-01-24, 12:16
Posty: 64
na internecie jest wiele rodzajów biznesplanów praktycznie na co chcecie, trzeba dobrze poszukać i pokombiniowac


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 
google adsense
Szczegóły postu
PostNapisane: 2011-08-26, 14:37 
Offline

Dołączył(a): 2010-10-07, 11:47
Posty: 8
zapytaj specjalisty jakiegos, chocby w urzedzie miasta w dziale działalności gospodarczej. Pamietaj, ze dobry biznes plan nie jest zły :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 2011-08-27, 18:34 
Offline

Dołączył(a): 2011-08-22, 20:49
Posty: 100
Google nie gryzie ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 2011-09-11, 07:02 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-06-21, 18:58
Posty: 274
Przy najbliższych pracach uwzględnię dział z przykładowymi biznes planami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 2011-09-12, 11:36 
Offline

Dołączył(a): 2011-08-01, 14:36
Posty: 128
O Bardzo dobry pomysł na dodatkowy dział, pewnie będzie bardzo pomocny dla nowych użytkowników myślących o własnym interesie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 2.2.09.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46/1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.