1104 views 5 mins 0 comments

Ekologia a olej opałowy – kompendium wiedzy

In Wiadomości
27 lipca, 2023

Modernizacja instalacji grzewczej stawia inwestora przed trudnym wyborem. Z pomocą przychodzą nowoczesne, w pełni zautomatyzowane rozwiązania grzewcze bazujące na oleju opałowym.

Modernizacja instalacji grzewczej stawia inwestora przed trudnym wyborem. Przejście na energię odnawialną jest pod wieloma względami korzystne – między innymi ze względów środowiskowych, jednak koszt paneli lub przydomowej elektrowni wiatrowej jest wysoki. Poza tym, realizacja takiej inwestycji nie zawsze jest możliwa, na przykład ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Z pomocą przychodzą nowoczesne, w pełni zautomatyzowane rozwiązania grzewcze bazujące na oleju opałowym.

Ogrzewanie olejowe a środowisko – najważniejsze informacje

Olej opałowy to jedno z najbardziej ekologicznych i kalorycznych paliw konwencjonalnych. Ogrzewanie olejem nie powoduje powstawania dymu, więc jakość powietrza nie ulega pogorszeniu. Ze względu na niewielką ilość siarki w składzie (olej opałowy lekki – do 0,1%), spalanie oleju ma znikomy wpływ na środowisko. Kotły zasilane olejem opałowym to doskonały kompromis między kwestiami ekologicznymi a wydajnością.

Jak uczynić korzystanie z oleju opałowego bardziej ekologicznym?

Przejście na olej opałowy to krok ku bardziej zrównoważonej przyszłości. Kocioł olejowy to inwestycja, która będzie procentować przez lata – także pod względem ekologicznym. Istnieje jednak kilka sposobów, aby sprawić, że wpływ oleju opałowego na środowisko będzie jeszcze mniejszy. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych przeglądach kotła olejowego, a w szczególności takich elementów jak filtr paliwa czy palniki. Jest to ważne, ponieważ wszelkie uchybienia w tym zakresie mogą prowadzić do zwiększonego spalania oleju opałowego.

Aby ograniczyć częstotliwość prac konserwacyjnych, należy korzystać z oleju opałowego wysokiej jakości, gdzie przykładem może być olej grzewczy Ekoterm. Jest to produkt charakteryzujący się wysoką wartością opałową i znikomą zawartością siarki, spełniający niezbędne normy europejskie i krajowe związane z ochroną środowiska i parametrami eksploatacyjnymi.

W kwestii kotłów olejowych warto rozeznać się w modelach dostępnych na rynku i świadomie podjąć decyzję o wyborze jednego z nich. Ze względu na zastosowane technologie, różnią się one m.in. sprawnością, czyli parametrem określającym stosunek przekazanej mocy (w tym przypadku oleju opałowego) do uzyskanej energii. Nowoczesne kotły olejowe mają sprawność przekraczającą 90%, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem, jednak sprawność najlepszych kotłów kondensacyjnych przekracza 100%. Osoby, którym zależy na efektywnym wykorzystywaniu oleju opałowego, powinny zainteresować się właśnie tym rodzajem kotłów.

Audyt energetyczny to ostatni sposób na ograniczenie wpływu oleju opałowego na środowisko. Celem audytu energetycznego jest zlokalizowane tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, w których nie ma izolacji lub jest ona niewystarczająca / źle wykonana, czego skutkiem jest utrata ciepła z wnętrza budynku. Ograniczenie strat cieplnych pozwoli ograniczyć ilość zużywanego oleju opałowego, a tym samym ograniczyć emisję.

Ekologia a olej opałowy – podsumowanie

Olej opałowy nie bez powodu jest nazywany paliwem ekologicznym. Pomimo faktu, iż jest on produktem rafinacji paliwa kopalnego (ropy naftowej), jego emisyjność i wpływ na środowisko jest na relatywnie niskim poziomie. Kolejną zaletą dla środowiska jest wysoka wydajność tego materiału grzewczego. Gospodarstwa domowe korzystające z nowoczesnych kotłów kondensacyjnych mogą uzyskać sprawność przekraczającą 100%, co oznacza, że z oleju opałowego powstaje więcej ciepła, niż wynika z jego wartości energetycznej. Dzięki temu z oleju opałowego można korzystać w sposób bardziej zrównoważony, niż z alternatywnych źródeł energii cieplnej.

Co ważne, korzystanie z oleju opałowego, o którym więcej przeczytać można na stronie ekoterm.pl, gwarantuje nie tylko korzyści ekologiczne, ale także związane z komfortem użytkowania instalacji olejowej. Systemy grzewcze bazujące na oleju opałowym są niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu, głównie za sprawą możliwości pełnej automatyzacji procesu ogrzewania. To sprawia, że instalacje olejowe są optymalnym rozwiązaniem. Ze względu na wysoką wydajność i charakterystykę oleju opałowego, mają one znikomy wpływ na klimat.