100 views 7 mins 0 comments

Jak giełdy kryptowalut dbają o twoje bezpieczeństwo?

In Wiadomości
12 czerwca, 2024

Gdy rejestrujesz się na giełdzie kryptowalut, przechodzisz przez procedurę KYC. Mówiąc prościej – podajesz swoje dane i potwierdzasz swoją tożsamość. I mimo że to dodatkowy obowiązek, to też coś więcej niż formalność. To pierwsza linia obrony przed nieautoryzowanym dostępem i potencjalnymi nadużyciami. Jak jeszcze giełdy dbają o swoich użytkowników?

Jakie działania podejmuje giełda, aby chronić twoje pieniądze?

Weryfikacja tożsamości to podstawa jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkownika. Jest procesem złożonym i obejmuje kilka etapów. Obsługa klienta sprawdza przesyłane dokumenty pod kątem ich autentyczności, daty wydania i ważności oraz porównuje zdjęcie z dokumentu z selfie przesłanym przez użytkownika.

“To taka pierwsza obrona przed oszustwami finansowymi. Dzięki temu ci, którzy mają nieczyste zamiary, często omijają platformy, które tak dokładnie sprawdzają użytkowników. “ – wskazuje Monika Czarniecka z Kangi.

Wiele giełd stosuje także dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak weryfikacja dwuetapowa, która wymaga potwierdzenia tożsamości przez telefon lub e-mail przed wykonaniem transakcji lub zalogowaniem się na platformę. To zabezpiecza konto nawet w przypadku, gdy dane logowania wpadną w niepowołane ręce. A jeśli użytkownik przeszedł wcześniej weryfikację KYC, obsługa klienta jest w stanie szybko pomóc mu odzyskać dostęp do konta. Ma bowiem pewność, że dana osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje.

“AML to nie tylko papierkowa robota. To cała masa działań, które pomagają unikać prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Na przykład weryfikacja tożsamości to taki pierwszy krok, aby nasze finanse były bezpieczne. Kiedy ktoś chce nagle wyczyścić swoje konto, to giełda czy bank sprawdza to i to może uratować komuś oszczędności życia” – mówi Monika Minkiewicz z giełdy Kanga Exchange.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak giełdy dbają o bezpieczeństwo i jak samodzielnie możesz zapobiegać praniu pieniędzy, obejrzyj film przygotowany przez Kangę. Materiał jest częścią kampanii Nie Pie(p)rz, która edukuje, jak nie dać się powiązać z przestępstwem. Pomoże ci lepiej zrozumieć znaczenie i skuteczność wprowadzanych środków ochronnych.

https://www.youtube.com/watch?v=t0iTSYtSsr4 

Monitorowanie transakcji

Giełdy monitorują transakcje za pomocą stale ulepszanych systemów. Po co to wszystko? Przede wszystkim po to, aby wykrywać i zapobiegać podejrzanym działaniom oraz oszustwom. Zaawansowane algorytmy analizują wzorce transakcji w czasie rzeczywistym, ucząc się typowych zachowań użytkownika. 

Nieoczekiwane działania, takie jak transakcje na wysokie kwoty czy przelewy do krajów wysokiego ryzyka, będą bliżej sprawdzane.

“Kraje takie jak Afganistan, Nigeria, Syria czy Tanzania to miejsca o wysokim ryzyku, jeśli chodzi o pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu. Dlatego też dokładne monitorowanie transakcji związanych z tymi krajami jest kluczowe dla wszystkich instytucji finansowych” – zauważa Monika Czarniecka.

Jeśli system wykryje nietypową sytuację w twoim przypadku, zablokuje transakcję, a następnie obsługa klienta poprosi cię o dodatkowe dokumenty. W ten sposób potwierdzi, że to rzeczywiście ty zlecasz tę operację i że działasz zgodnie z prawem. Dzięki temu twoje środki są zawsze bezpieczne – jeśli ktoś niepowołany zechce wypłacić wszystkie pieniądze z twojego konta, napotka na przeszkodę.

Budowanie zaufania – twoje bezpieczne miejsce na handel

Przemyślana i skuteczna polityka bezpieczeństwa przekłada się na reputację giełdy jako zaufanego miejsca do handlu. 

Wyobraź sobie sytuację: giełda, z której korzystasz, transparentnie komunikuje swoje działania w kwestii procedur i regularnie informuje o aktualizacjach bezpieczeństwa. Wiesz, jakie procedury stosuje i po co to robi. Czy czujesz, że twoje środki są odpowiednio chronione?

Właśnie o to chodzi w praktykach, które stosują giełdy. Użytkownicy, wiedząc, że ich fundusze i dane są odpowiednio chronione, czują się bardziej komfortowo korzystając z usług platformy. To z kolei przyciąga nowych klientów, zwiększa aktywność na platformie i wspiera rozwój całego ekosystemu kryptowalut.

Troska o bezpieczeństwo, a nie uciążliwe procedury

Procesy weryfikacyjne na giełdach kryptowalut to zapewnienie, że zarówno twoje pieniądze, jak i dane są bezpieczne. Nawet jeśli początkowo konieczność przesłania dodatkowych dokumentów wydaje się czasochłonna i uciążliwa,, każdy krok ma na celu chronić cię przed oszustami i zapewnić ci bezpieczne środowisko do handlu.

Skuteczne systemy bezpieczeństwa minimalizują ryzyko i dają użytkownikom spokój, że ich inwestycje są dobrze chronione. Dzięki tym środkom ochronnym ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty jest znacznie mniejsze, co czyni handel bardziej przystępnym i przyjemnym.