330 views 4 mins 0 comments

Przesuszona skóra – jak o nią zadbać?

In Medycyna
19 grudnia, 2023

Skóra to problem z którym sucha skóra to problem, z którym boryka się wiele osób. Warto wiedzieć na jaką pielęgnację postawić aby sobie pomóc.

Przyczyny przesuszania się skóry

To, że skóra się przesusza może mieć wiele przyczyn. Należą do nich na przykład czynniki zewnętrzne. W okresie zimowym problemem jest ogrzewanie, które sprawia, że pomieszczenia tracą na wilgotności powietrza. W lecie z kolei suchą skórę może wywoływać przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Oczywiście każda skóra ma swoją charakterystykę i niektóre osoby mają po prostu tendencję do jej przesuszania się. Wynika to z genów, ponadto w dużej mierze za suchą skórę odpowiada nieodpowiednia pielęgnacja. Bywa nawet tak, że osoby, które mają na przykład tłustą cerę stosują wysuszające kosmetyki, które nie dość, że przesuszają naskórek, to jeszcze powodują dodatkowe wypryski. Zdarza się też tak, że sucha skóra powiązana jest z różnego rodzaju schorzeniami na przykład rogowaceniem okołomieszkowowym  lub atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Wtedy oddziaływać na nią należy odpowiednią pielęgnacją, ale często również leczeniem farmakologicznym. Jeszcze jednym powodem przesuszającej się skóry mogą być zmiany hormonalne. Tego stanu doświadczają na przykład kobiety w ciąży.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Jeżeli mamy problem z suchą skórą, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. Dobrze, jeśli jest ona dopasowana do obszaru ciała, którego dotyczy problem. Swędzenie skóry na łokciach czy kolanach może być na przykład traktowane specjalnymi kremami typu SOS, które działają jak opatrunki i leczą zarówno przesuszoną skórę jak i powstające na niej niewielkie pęknięcia i uszkodzenia. Warto stosować balsamy, kremy czy masła do ciała o bogatej konsystencji, zawierające składniki, które w znaczący sposób odżywiają i ujędrniają skórę. Świetnym wyborem są produkty z ceramidami. Ich wyjątkowe działanie polega na współuczestnictwie w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry. Dzięki tej warstwie ochronnej wilgoć nie ucieka, co oznacza że nawilżanie jest dużo bardziej efektywne i długotrwałe. Jeżeli sucha skóra jest wynikiem zmian chorobowych tak jak na przykład pojawiające się w przebiegu AZS wysypki, najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać kosmetyki na bazie emolientów, które są w stanie natłuścić naskórek, nawilżyć go dogłębnie i odżywić.

Ponadto tego typu produkty zmiękczają suchą, często zrogowaciałą skórę. Dobrą praktyką jest także regularne złuszczanie skóry. Warto dobrać delikatny peeling który pozwoli się pozbyć martwego naskórka, a jednocześnie nie podrażni dodatkowo skóry. W przypadku twarzy zainwestować można na przykład w mgiełki czy wody termalne, które doraźnie pomogą nam jeżeli przyczyną problemu jest na przykład przebywanie w ogrzewanym lub klimatyzowanym pomieszczeniu. Warto rozważyć też stosowanie nawilżaczy powietrza, które pozwalają zmienić wilgotność w pomieszczeniu. W przypadku tendencji do przesuszania się skóry bardzo ważne jest szybkie działanie – im bardziej posunięte są zmiany tym trudniej je leczyć. Dobrze widać to na przykład na dłoniach które po kontakcie z detergentami potrafią nieodpowiednio pielęgnowane popękać nawet do krwi.