412 views 4 mins 0 comments

Sucha skóra twarzy – skuteczne sposoby pielęgnacji

In Medycyna
18 grudnia, 2023

Skóra sucha i pozbawiona blasku wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Zwykle nie zauważamy pierwszych symptomów tego zjawiska i reagujemy dopiero wtedy, gdy uczucie napięcia i ściągnięcia skóry jest już trudne do zniesienia. W takim wypadku konieczne będzie zastosowanie nawilżających kremów ze składnikami aktywnymi i nawilżających zabiegów pielęgnacyjnych. Jak sobie poradzić z suchą skórą twarzy?

Przyczyny suchej skóry

Skóra jest wyjątkowo podatna na przesuszenie. Do takiego stanu może doprowadzić bardzo wiele czynników. Nasza skóra staje się coraz bardziej sucha wraz z wiekiem, kiedy to poziom kwasu hialuronowego w naszym organizmie stopniowo maleje. Negatywny wpływ na stan naskórka może mieć również nasza dieta. Dzieje się tak, gdy spożywamy niewystarczającą ilość płynów w ciągu doby, pijemy dużo napojów z kofeiną lub często sięgamy po niezdrowe i wysokoprzetworzone produkty. Zmiana diety może bardzo pomóc. Wraz z pożywieniem powinniśmy przyjmować cenne witaminy i minerały, które będą korzystnie oddziaływały na skórę i wspomogą procesy regeneracyjne.

Suchość skóry może być też spowodowana czynnikami środowiskowymi i stosowaniem źle dobranych kosmetyków. Czynniki środowiskowe to na przykład: zanieczyszczenia powietrza, suche powietrze i wzmożona ekspozycja na promieniowanie UV. Natomiast nieodpowiednio dobrane kosmetyki to takie, które są niedopasowane do cery i problemów skórnych danej osoby.

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?

Nadmierne przesuszenie skóry twarzy jest wyjątkowo uciążliwe i przyspiesza pojawienie się zmarszczek. Na bardzo suchą skórę twarzy nie powinno się nakładać mocnego makijażu, zamiast tego lepiej zastosować lekkie kosmetyki o działaniu nawilżającym. Co stosować na suchą skórę twarzy? Wybierając krem, serum lub podkład, zwróć uwagę na obecność takich składników jak:

  • gliceryna,
  • kwas hialuronowy,
  • aloes,
  • ceramidy,
  • witamina E,
  • kwas linolowy.

Te substancje wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, dzięki czemu zapobiegają nadmiernej utracie wody. Dobrze dobrany kosmetyk ze sprawdzonym składem zapewni Twojej skórze głębokie nawilżenie. Po jego zastosowaniu poczujesz się rześko i świeżo.

Co jeszcze warto stosować na suchą i szorstką skórę twarzy?

Osoby ze skórą suchą muszą codziennie wyjątkowo dbać o jej pielęgnacje. W tym celu warto stosować substancje aktywne o silnych właściwościach natłuszczających. Zaliczamy do nich na przykład:

  • oleje roślinne,
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • lanolinę.

Tego rodzaju substancje tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry, dogłębnie ją odżywiają i nawilżają. Przy skórze suchej można też rozważyć popularne zabiegi upiększające. Świetnie sprawdzą się między innymi: maski nawilżające, osocze bogatopłytkowe, karboksyterapia i stymulatory tkankowe. Profesjonalnie wykonany zabieg przynosi szybkie i widoczne rezultaty.

Dbanie o suchą skórę twarzy to ważny element codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Osoby borykające się z tym problemem powinny unikać kosmetyków na bazie alkoholu, silnych detergentów i sztucznych barwników. Dzięki starannie dobranym zabiegom pielęgnacyjnym Twoja skóra znowu będzie idealnie nawilżona, jędrna i gładka.